Turystyka
Historia
Miasto
Przyroda

Charakterystyka


Szprotawa to miasteczko położone na malowniczej Równinie Szprotawskiej w bliskim sąsiedztwie Borów Dolnośląskich. Przez miasto przepływają dwie rzeki (Bóbr i Szprotawa) przecinane wieloma zabytkowymi i współczesnymi mostami. Ziemia Szprotawska jest miejscem niezwykle atrakcyjnym turystyczne, gdyż każdy z gości znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki bogatej ofercie miasta i okolicy ciekawie spędzą swój czas turyści szukający spokoju, odkrywcy, badacze, przyrodnicy, a także osoby chcące spędzić urlop aktywnie.

Ziemia Szprotawska to bogactwo zabytków. Do najcenniejszych możemy zaliczyć: jeden z nielicznych w Polsce dwuwieżowy ratusz, z wieży którego dwa razy w ciągu doby można usłyszeć miejski hejnał; dobrze zachowane fragmenty kamiennych fortyfikacji, z dwoma basztami oraz Bramą Żagańską; liczne zabytki sakralne, np. XIII - wieczny kościółek ¦w. Andrzeja lub kościółek w Witkowie (zabytek klasy '0'); najstarszy kamień nagrobny Śląska i wiele innych. Bliskie położenie zabytków daje możliwość ciekawego spaceru po pełnym zieleni mieście.


Mocnym argumentem turystycznym Szprotawy jest przyroda. Zarówno w mieście jak i w okolicy występują rzadkie okazy drzew i liczne pomniki przyrody, z których najcenniejszym jest liczący blisko 730 lat dąb 'Chrobry' w Piotrowicach. Specjalnie przygotowane miejsca biwakowe, bliskość przyrody, liczne gatunki fauny i flory gwarantują Bory Dolnośląskie, rezerwat 'Buczyna Szprotawska' oraz pobliskie Stawy Przemkowskie. Tworzą one bezcenny mikroklimat korzystnie wpływający na zdrowie i kondycję człowieka. Pobliskie lasy są także źródłem wielu smakołyków - jagód i grzybów.


Wielbicieli historii i odkryć na pewno zachęcą do odwiedzenia Szprotawy kryjące tajemnice miejsca związane ze spotkaniem w 1000 roku Bolesława Chrobrego i Ottona III; Wały Śląskie, domniemane grodziska i przejścia podziemne. Wielkie zainteresowanie wzbudzają także obiekty militarne, użytkowane wcześniej przez Niemców i Rosjan. Poradzieckie koszary, lotnisko, obiekt specjalny oraz inne obiekty w mieście i okolicy czekają na zainteresowanych wycieczkowiczów.


Liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, pełne grzybów i zwierzyny lasy, stawy pełne ryb, a także basen i boiska czekają na wszystkich wypoczywających aktywnie. Nie lada gratką jest odbywający się corocznie w maju spływ kajakowy na rzece Bóbr. Ponadto w mieście odbywają się imprezy kulturalne i koncerty (np. festiwal 'Ziemia i Pieśń'). Funkcjonują także biblioteki, muzea i inne placówki kultury. Możliwość spędzenia noclegów na polach biwakowych, w gospodarstwach agroturystycznych lub wygodnych hotelach. Jednym zdaniem: dla każdego coś miłego.

Serdecznie zapraszamy do Szprotawy

Sport
Społeczności
Wersje historyczne nie obsługują wtyczek społecznościowych.
Lotnisko
MKS Sprotavia
Praca
Biblioteka
Wokół miasta
Pogoda
Wersje historyczne nie obsługują aktualnej wtyczki pogodowej.

Serwis miejski www.szprotawa.org.pl & www.szprotawa.org
ZESPÓŁ SZPROTAWA.ORG.PL 2005-2015
Wykorzystywanie materiałów za zgoda autorów strony!!!